Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā veicināt savu finansiālo stabilitāti?

Pēdējos gadu desmitos ikvienam ir pieejami dažādi finanšu pakalpojumi, kā internetbanku lietošana un maksājumi, apdrošināšanas pakalpojumi un ieguldījumi, kredīti un to apvienošana. Lai noteiktu piemērotākos, savām individuālajām vajadzībām un veicinātu savu finansiālo stāvokli, ir jāorientējas piedāvātajos pakalpojumos, jāprot tos salīdzināt.

Kas ir finansiālā stabilitāte?

Cilvēka finansiālo stabilitāti raksturo tas, cik daudz naudas ir viņa rīcībā un kā viņš to prot tērēt. Nestabilā ekonomika un dažādas krīzes, kā pašlaik, pandēmijas radītā krīze parāda, ka budžeta plānošana ir klupšanas akmens daudzām ģimenēm. Ja ģimenei ir skaidrs budžets, kurā redzams, cik nopelnīts, cik un kam iztērēts, cik uzkrāts, tad iespējams izvērtēt savus naudas tērēšanas paradumus.

Pieredze rāda, ka vieglprātīgi tērējot naudu, nereti ir no kāda jāaizņemas, lai varētu sagaidīt algas dienu. Pirms šāda lēmuma izdarīšanas būtu jāizvērtē sava personiskā atbildība un iespējamās sekas, kas radīsies saistību neizpildes gadījumā.

Neatkarīgi no tā, vai naudu aizdod kāds draugs, kaimiņš, radinieks vai nopietna kompānija, tā ir jāatdod laikā. Katrs to zina, taču dzīvē gadās visādi. Neizpildītās saistības rada neuzticēšanos un tiek sabojāta arī kredītvēsture, kas var slikti atspēlēties brīdī, kad tiešām būs vajadzīgs aizdevums.

Kā plānot ģimenes budžetu?

Ja vēl neesat sākuši analizēt savus ienākumus un izdevumus, tad ir īstais laiks sākt to darīt. Pamēģiniet, kaut vienu mēnesi, pierakstīt savus izdevumus un tad izvērtējiet, cik nepieciešami tie ir bijuši.

Lai veicinātu savu finansiālo stabilitāti, savus finanšu līdzekļus vajadzētu plāno procentuāli.

  1. 50% Jūsu rīcībā esošo līdzekļu tērējiet nepieciešamajiem izdevumiem, komunālajiem maksājumiem un rēķiniem, pārtikai, transporta izdevumiem. Padomājiet, kā varat samazināt rēķinus. Kā šķirojat atkritumus, kādi ir elektrības un ūdens lietošanas paradumi? Visu šo paradumu izvērtēšana un maiņa, labā nozīmē, var samazināt rēķinus. Tas nozīme, ka vairāk finanšu līdzekļu atliks citām vajadzībām.

  2. 30% no ienākumiem var novirzīt savām vēlmēm, tas nozīmē, pirkt jaunu apģērbu, izklaidēties, atpūsties kopā ar draugiem, ceļot.

  3. 20% tomēr būtu vēlams novirzīt uzkrājumu veidošanai vai parādu segšanai. Tas var būt uzkrājums bērnu tālākajai izglītībai, pensijai vai, vienkārši nebaltām dienām. Uzkrājumus, kurus moderni sauc par drošības spilvenu, nevajadzētu tērēt mirkļa iegribu iespaidā, savukārt parādu laicīga neatdošana, ir sabojāta kredītvēsture.

Ko darīt, lai veicinātu savu finansiālo neatkarību?

  • Izpētiet savus ikdienas tēriņus un pārliecinieties vai tie patiešām ir bijuši nepieciešami.

  • Padomājiet, vai ikdienā Jums ir pietiekoši daudz aktivitāšu svaigā gaisā. Fiziskās aktivitātes ietekmē cilvēka veselību un labsajūtu, jo vairāk kustamies, jo mazāk zāļu patērējam.

  • Nospraudiet mērķi, izvērtējiet tam nepieciešamo naudas līdzekļu daudzumu, tad sāciet krāt!

  • Atcerieties, ka izdevumi nedrīkst būt lielāki par ienākumiem! Tas rada finansiālu nestabilitāti, kā rezultātā pieaug parādi, cilvēks jūtas slikti, sāk slimot. Rodas apburtais loks, vajadzīgas zāles, naudas nav un atkal kaut kur ir jāaizņemas.

Viens no iespējamajiem aizdevumu variantiem ir kredītlīnija no Ferratum.lv. Tās nepieciešamību ir rūpīgi jāizvērtē. Plānojot, kam tieši tā vajadzīga, veiciet aprēķinus un izvērtējiet arī savas iespējas laikā atmaksāt aizdevumu.

Šajā grūtajā ierobežojumu laikā var likties, ka budžeta plānošana ir bezcerīgs pasākums. Nospraudiet mērķi un virzieties uz to! Var izveidot mērķa piepildījuma kolāžu un novietot to redzamā vietā. Ikdienā raugoties uz savu sapni, var rasties vēl dažādas idejas, kā to piepildīt.

Reklāmraksti