Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bibliotēka — kultūras un sabiedriskās dzīves telpa

Bibliotēka sen vairs nav vieta, kurp cilvēki dodas tikai pēc grāmatām. Bibliotēka ir kļuvusi par kultūras un sabiedriskās dzīves centru, vietu, kur iegūt jaunas zināšanas, prasmes un iespaidus. Bibliotēka ir uzskatāma arī par daudzfunkcionālu centru, īpaši laukos, kur notiek gan iedzīvotāju satikšanās, socializēšanās un informācijas apmaiņa. Te ģenerē jaunas idejas, rīko izstādes, organizē dažādas apmācības un tikšanās, te notiek koncerti, gadskārtu svinības, izstādes un citi kultūras pasākumi.  Mūsdienās bibliotēka piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, piekļuvi bezmaksas internetam, iespēju izmantot e-vides piedāvātos pakalpojumus, strādāt ar datoru, drukāt, kopēt un skenēt dokumentus. Arī lauku reģionos cilvēki kļūst arvien modernāki un izmanto plašās interneta iespējas, tostarp iepērkas internetveikalos, veic maksājumus. Bibliotēkas nodrošina piekļuvi dažādām datubāzēm, piemēram, letonika.lv, “Lursoft” laikrakstu bibliotēkai. Pašvaldību publiskajās bibliotēkās ikvienam ir iespēja bez maksas skatīties latviešu filmas, izmantojot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) starpbibliotēku abonementu, kā arī pasūtīt izdevumus no LNB krājuma.

Piedāvājam iepazīt četru Kokneses novada bibliotēku ikdienu, plašo pakalpojumu klāstu un nozīmi vietējās sabiedrības dzīvē.

Drukāta grāmata būs vajadzīga vienmēr

Šopavasar ar vērienu nosvinēta Kokneses pagasta bibliotēkas 95. dzimšanas diena, un te ar koncertu viesojās dzejnieks un mūziķis Guntars Račs. Šī tikšanās bija svētku brīdis darbiniekiem un dāvana lasītājiem. Patlaban bibliotēkā reģistrēti 1263 lietotāji, no tiem 455 — bērni, un krājumā ir 12 686 grāmatas.

Kokneses pagasta bibliotēka ir pašvaldības kultūras, izglītības un informācijas iestāde, kas veic iespieddarbu un elektronisko izdevumu uzkrāšanu, sistematizēšanu, kataloģizēšanu un saglabāšanu, kā arī nodrošina tajā esošās informācijas publisku pieejamību un izmantošanu. Bibliotēkas misija — sniegt universālu informācijas pakalpojumu, veicināt uz zināšanām balstītu sabiedrības attīstību un plašu informācijas pieejamību. Viens no šobrīd aktuālākajiem iestādes darba virzieniem — jauno informācijas tehnoloģiju apgūšana, apmeklētāju apmācība. Vīzija — mūsdienīga, moderni aprīkota bibliotēka, kas sniedz vietējās sabiedrības vajadzībām atbilstošus, kvalitatīvus informācijas pakalpojumus — gan mūžizglītībā, gan satu­rīga brīvā laika pavadīšanai.

Ejiet uz bibliotēku, tur jums palīdzēs!
Kokneses pagasta bibliotēkas vadītāja Inta Poiša bibliotēkā strādā vairāk nekā 30 gadu, arī kolēģēm ir liels darba stāžs. Inta ir koordinatore arī pārējām novada bibliotēkām, kopā brauc pieredzes apmaiņā, apmeklē dažādus izglītojošus kursus un seminārus, sniedz jaunāko informāciju. 


“Uz bibliotēku atnāk un vai nu paliek, vai arī uzreiz aiziet prom, saprotot, kas tas nav  piemērots darbs. Ja agrāk bibliotēka bija tikai grāmatu izsniegšanas vieta, tad tagad tas ir tikai viens no bibliotēkā pieejamajiem pakalpojumiem. Bibliotekāram ir nācies apgūt ļoti daudz jauna, mēs nedrīkstam neiet laikam līdzi, jo, lai spētu palīdzēt, pastāstīt un iemācīt saviem apmeklētājiem to, ko viņi nezina, neprot, mums vispirms viss jaunais jāapgūst pašām. Arī šonedēļ visas bibliotekāres brauksim mācīties par e-latviju un citiem e-pakalpojumiem, jo katru dienu cilvēkiem vajag palīdzēt, rodas arvien jauni jautājumi. Saistībā ar Datu aizsardzības regulu arī mums jābūt zinošām, cik daudz drīkstam palīdzēt, jāzina, ko drīkstam, ko nedrīkstam, lai nepārkāptu privātuma robežu, un arī tas ir jāmācās, cenšamies to izskaidrot saviem apmeklētājiem,” stāsta bibliotēkas vadītāja Inta Poiša.

Jāapgūst viss jaunais
Sarunā atklājas, ka ļoti daudzi koknesieši nāk uz bibliotēku, lai te pabūtu, pavadītu laiku, jo iestāde darbojas arī kā kultūras un izglītības centrs. Paralēli tam, ka var izvēlēties lasāmvielu, te vienmēr var aplūkot kādu izstādi, strādāt ar datoru, satikt kādu paziņu, aprunāties, palasīt presi, var paprasīt padomu bibliotekāram.

Viens no jaunumiem, ko koknesieši lēnām sāk izmantot, ir iespēja no mājas datora rezervēt bibliotēkā grāmatu. Inta stāsta, ka arī šim jaunumam bija vajadzīgs laiks, kamēr apmeklētāji to pieņēma, izprata un sāka izmantot, tāpat bibliotekārēm bija jāapgūst jaunā sistēma. Lasītājs jau mājās var izpētīt, vai viņu interesējošā lasāmviela ir bibliotēkā, ja nav, bet ļoti vajag, var atrast tuvāko bibliotēku un vajadzīgo grāmatu rezervēt tur. 

Runājot par iespēju vajadzīgo informāciju atrast internetā, grāmatas lasīt tālrunī un datorā, Inta Poiša teic, ka galvenais, lai būtu līdzsvars: “Manuprāt, ir ļoti labi, ka jaunieši, studenti, arī skolotāji mācību procesā var izmantot informāciju un to var darīt viedtālrunī, datorā, tas ir ērti, un to var darīt jebkur, jo mūsdienās grāmata ne vienmēr vairs būs līdzi. Mācību process mūsdienās arvien vairāk tiek orientēts uz digitalizāciju, ļoti daudzi uzdevumi jāpilda tiešsaistē, informācija jāmeklē internetā, skolotājs tos sūta e-pastā, domāju, vairs nav iespējams atgriezties tikai pie klasiskās mācību grāmatas. Arī bibliotēkā bērni un jaunieši nelabprāt informāciju referātam vai mājasdarbam vēlas meklēt enciklopēdijā — teksts ir jāizlasa, jāatrod vajadzīgais, jāpārraksta, bet internetā visu var nokopēt.”
Protams, vecākās paaudzes cilvēki turpinās bibliotēkā lasīt grāmatas drukātā formātā, iespēja lasīt grāmatu tālrunī diez vai viņiem kādreiz kļūs aktuāla. “Grāmata dru­kātā formātā, manuprāt, būs vajadzīga vienmēr — lasīšana ir īpašs process, kas daudziem ir vajadzīgs, tam vajag atrast piemērotu laiku un vietu. No mūsu lasītājiem ir daļa, kas lasa tikai oriģinālliteratūru, bet ir arī tādi, kas to nelasa vispār, labprātāk izvēlas ārzemju autorus. 

Šobrīd bibliotēkā norisinās akcija “100 līdz 100”, kas noslēgsies novembrī. Koknesieši aicināti līdz Latvijas 100. dzimšanas dienai izlasītu 100 latviešu autoru grāmatas. Tradicionāli te rīko ceļotāju sestdienu, kad ar ceļojumu stāstiem “Manā ceļasomā ir” viesojas koknesieši, lielu atsaucību starp apmeklētājiem gūst krustvārdu mīklu minētāju tikšanās. ◆


Viedoklis

Ārijas kundze, Kokneses pagasta bibliotēkas apmeklētāja
— Dzīvoju pagasta tālākajā nostūrī, tāpēc bibliotēka man kļuvusi ne tikai par vietu, kur varu izņemt lasāmvielu. Bibliotēkā lasu arī presi, jo pašai naudas neatliek, lai pasūtītu uz mājām kādu no avīzēm vai žurnāliem, bērni uzdāvināja vien krustvārdu mīklu žurnāla abonementu, tas ir vienīgais izdevums, kas nonāk manā pastkastītē. Grāmatas mūsdienās ir nesamērīgi dārgas, tāpēc pensionāri savu bibliotēku vienkārši nespēj papildināt ar jaunāko literatūru, pat ja to vēlas. Mājās man nav datora, taču rēķinus maksāju internetbankā, to man palīdzēja apgūt bibliotekāres. Patīk, ka vienmēr varu lūgt padomu, zinu, bibliotekāres palīdzēs, ja nezinās, tad vajadzīgo noskaidros. Ja vien ir laiks, labprāt apmeklēju bibliotēkā rīkotos pasākumus, patīk tikšanās ar māksliniekiem un rakstniekiem. Man patīk bibliotēkas atmosfēra, domāju, laukos cilvēkiem šī ir gandrīz vienīgā atvērtā telpa. 

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti