Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā neapjukt Saeimas deputātu kandidātu solījumu jūklī

Politikas pētnieki atzīst, ka oktobrī gaidāmās 13. Saeimas vēlēšanas būs saspringtas un neparastas. Pašreizējā situācija liecina, ka garantēta iekļūšana parlamentā varētu būt divām partijām — “Saskaņai” un Zaļo un Zemnieku savienībai. Taču ir daudz partiju, kas, ekspertu vārdiem runājot, mīņājas pie 5% barjeras. Un nevar prognozēt, vai tās būs trīs vai astoņas partijas. Sabiedriski politiskā centra “Providus” vadītāja Iveta Kažoka norāda, ka šāda situācija sen nav bijusi un šādas konkurences apstākļos cīņa varētu būt “uz dzīvību un nāvi” ar agresīvām priekšvēlēšanu kampaņām un konkurentus kompromitējošiem materiāliem, jo katrs vēlēsies izcelties. Politologi prognozē, ka sīva cīņa būs ne tikai starp partijām, bet arī to iekšienē, jo vēl nevar zināt, kā savā starpā spēs saprasties un sadzīvot tie, kas iesaistītie partijas darbā un politikā. Līdzīgu viedokli paudis arī bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš vēsturē iegājis kā prezidents, kas atlaida Saeimu. Viņš arī uzskata, ka 13. Saeima, visdrīzāk, būs sadrumstalota, bet ievēlētās partijas ilgi strīdēsies, tomēr dažu mēnešu laikā spēs vienoties par valdības izveidošanu, jo neriskēs, ka ilgu strīdu rezultātā būtu jādomā par jaunām parlamenta vēlēšanām.

Zatlers piebilst, ka īstā priekšvēlēšanu cīņa vēl nav sākusies, partijas vēl taustās un meklē, kā uzrunāt vēlētājus. Tā ka pēc karstās vasaras mums gaidāms tikpat “karsts” rudens, bet jau nedaudz citādākā nozīmē.

Katrā ziņā vēlētājiem šajās vēlēšanās būs krietni lielāka izvēle, taču tajā pašā laikā tas būs pamatīgs rasols, un šajā jūklī izdarīt izvēli un saprast, kam ticēt un kam nē, nav nemaz tik viegli, jo paredz, ka šī būs visnetīrākā priekšvēlēšanu kampaņa. Tāpēc mēs centīsimies palīdzēt, lai cilvēki uz vēlēšanām varētu doties informēti un izglītoti. Laikraksta numuros sāksim iepazīstināt ar deputātu kandidātiem, kas ir no Aizkraukles reģiona, esam pieaicinājuši sabiedriski aktīvus cilvēkus, kuri rūpīgi seko politiskajām norisēm valstī, vērtēt partiju priekšvēlēšanu programmas. Sniegsim gan praktiski noderīgu informāciju par vēlēšanām, gan arī ekspertu padomus, kā izvērtēt partiju reitingus, priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus savās pastkastītēs un citu informāciju.


Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti