Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kam Saeimas vēlēšanās pievērst īpašu uzmanību

Šī gada Saeimas vēlēšanu kampaņa veidojas īpaši asa. Galvenais iemesls: tikai divām partijām iekļūšana parlamentā ir gandrīz garantēta, vēl astoņas izmisīgi cīnās par 5% barjeras pārvarēšanu. Asas konkurences apstākļos vēlētājiem ir svarīgi pievērst uzmanību tādām lietām, kuras mierīgākos politiskos “laikapstākļos” parasti paliek nepamanītas.

1. Jāuzmanās ar sabiedriskās domas aptaujām par partiju popularitātes reitingu, it īpaši ar tām, kas tiks publicētas neilgi pirms vēlēšanām! Latvijas vēlēšanu rezultāti liecina, ka aptaujas reti spēj rezultātus prognozēt precīzi, sevišķi, ja konkurence ir sīva, un reizēm tās ir pavisam aplamas.

2. Izmisīgā partiju cīņā palielinās iespēja, ka kāda pārkāps likumu: iztērēs vairāk, nekā likums ļauj, centīsies uzpirkt žurnālistus, varas resursus izmantos tam, lai slavinātu sevi vai vērstos pret žurnālistiem. Ja redzat ko nelikumīgu, ziņojiet KNAB — tā mājaslapā ir informācija par īpašu mobilo lietotni.

3. Šajās vēlēšanās vairāk nekā jebkad partijas “kampaņos” internetā. No vēlētāju skatpunkta tas ir gan labi, gan slikti. Labi tādēļ, ka vēlētāji var sazināties ar partijas pārstāvjiem un iesaistīties diskusijā. Slikti tādēļ, ka internetā informācijas ir tik daudz, ka grūti sašķirot to, kurai var ticēt. Domājiet līdzi, vai internetā atrastais ir ticams, un nekādā gadījumā nevajag citiem pārsūtīt tādas sociālajos tīklos atrastas ziņas, par kuru patiesumu neesat gatavs galvu likt ķīlā!

4. ASV un Francijā neilgi pirms vēlēšanu dienas par dažiem kandidātiem tika publiskoti “kompromāti” ar mērķi sagraut viņu reputāciju. Vēlāk izrādījās, ka to izcelsme meklējama Krievijā — tā Krievijas specdienesti mēģināja ietekmēt šo valstu vēlēšanu rezultātus. Diemžēl no šādām metodēm nav pasargāta arī Latvija. Tādēļ, jo tuvāk nāk vēlēšanu diena, jo skeptiskāk vēlētājiem jāskatās uz pēkšņām atklāsmēm par Saeimas kandidātu pagātni. Īpaši jāuzmanās no informācijas, kurai nav zināms autors, kurš būtu gatavs tiesā uzņemties atbildību, ja ziņa izrādītos nepatiesa. Ja saņemat kandidātus nomelnojošu informāciju pastā, lūdzu, dodiet ziņu domnīcai “Providus”, kas apkopos informāciju par šādu metožu izmantošanu Latvijas vēlēšanās!

5. Nevajadzētu ietekmēties no mudinājumiem uz vēlēšanām neiet vai no domas, ka politika ir tik netīra, ka vēlēt nav vērts iet. Arī šādu ideju popularizēšana var būt daļa no slēptas kāda politiska spēka kampaņas, ja tam ir izdevīgi novājināt konkurentus.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti