Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielākoties grāmatas izlasa “pa diagonāli”

Ratnicēnu bibliotēka dibināta 1954. gadā toreizējā Pļaviņu rajona Ratnicēnu ciemā, bibliotēkas inventāra grāmatā pirmais ieraksts veikts
1954. gada 23. janvārī. No 1995. gada bibliotēka ir Kokneses novada Bormaņu ciema “Raudās”.

Bibliotekāre Sarmīte Leitāne te strādā 35 gadus, šīs pašas bibliotēkas lasītāja viņa ir no piecu gadu vecuma — drīz būs jau 55 gadi. “Manā bērnībā televizora nebija katrā mājā, radio raidījumi vairāk bija domāti pieaugušajiem, tāpēc brīvajā laikā daudz lasījām. Mūsdienās bērniem ir daudz citu iespēju, kā pavadīt brīvo laiku, kā iegūt informāciju, arī daudzas sev interesējošas atbildes viņiem vieglāk atrast internetā,” teic Sarmīte Leitāne.

Ratnicēnu bibliotēkas krājumā patlaban ir 4880 vienības, tiek abonēti 16 preses izdevumi. Bibliotēkā reģistrēti 125 lasītāji, apmeklējumu skaits ir ap 2000 gadā. Uzcītīgākie un ilggadēji bibliotēkas apmeklētāji ir Maija Ivanova, Aija Rīderere, Valentīna Vītoliņa, Dainis Ratmeistars un citi. Bibliotekāre stāsta, ka patlaban atkal liels pieprasījums pēc latviešu oriģinālliteratūras, to izvēlas visvairāk, piemēram,  Māras Zālītes, Māras Svīres darbus. “Pati grāmatas lielākoties esmu izlasījusi “pa diagonāli”, jo bibliotekāram jāzina, kuram lasītājam kuru grāmatu piedāvāt. Ja iedošu “nepareizo”, viņš to atnesīs atpakaļ un būs pikts. Protams, papildinot grāmatu plauktus, jārēķinās ar saviem pastāvīgajiem lasītājiem un viņu interesēm — kāds ir pieprasījums, tādu literatūru arī iegādājamies.”

Bibliotēkā ir vairāki datori ar interneta pieslēgumu, kopētājs, printeris un skeneris, apmeklētājiem ir iespēja izmantot bezvadu internetu. Bibliotekāre teic, ka lielākajai daļai vietējo iedzīvotāju mājās ir dators ar interneta pieslēgumu, taču ne visi prot ar to rīkoties, īpaši vecākās paaudzes cilvēkiem vajadzīga palīdzība un padoms, kā rīkoties ar internetbanku vai veikt citus maksājumus. “Bibliotekārs visu laiku mācās, apgūst arvien kaut ko jaunu un savās zināšanās dalās ar bibliotēkas apmeklētājiem. Palīdzu cilvēkiem lietot e-veselību, veikt pirkumus internetveikalos, lietot internetbanku vai samaksāt kādu rēķinu. Arī šajā jomā regulāri ir izmaiņas, tiek veikti uzlabojumi un  ieviesti jaunumi, tāpēc cilvēks bieži vien apmulst, ieraugot kaut ko jaunu,” stāsta bibliotekāre.

Sarmīte Leitāne piekrīt, ka bibliotēka ir kultūras centrs, īpaši laukos, kur ir maz citu iespēju. Ratnicēnu bibliotēkā regulāri veido dažādas aktuālas izstādes, svin gadskārtu svētkus, rīko tikšanās un lek­cijas. Sestdienās uz bibliotēku ciemos nāk bērni no Kokneses internātpamatskolas-attīstības centra, tad var bez steigas atrast kādu grāmatu, darboties pie datora, aprunāties. Šoruden, svinot dzejnieces Ineses Zanderes 65. dzimšanas dienu, arī te ar bērniem vairāk palasīs tieši viņas dzeju.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti