Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mediķi palīdzību sniegs arī naktī

Augustā stājās spēkā lēmums par izmaiņām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu darba organizācijā,  kas paredz daudzviet Latvijā  samazināt nakts brigādes un palielināt to skaitu dienā, kad izsaukumu esot vairāk. Dienestā skaidro, ka, tāpat kā citviet, arī Aizkraukles reģionā iedzīvotājiem to nevajadzētu izjust.

Domā par efektivitāti
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā informēja, ka izmaiņas neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu darba organizācijā veiktas ar mērķi efektīvāk nodrošināt dienesta pamatfunkciju — sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību, saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu, kā arī sabalansējot to ar izsaukumu intensitāti. Izmaiņas vērstas uz to, lai dienas laikā, kad saņem visvairāk izsaukumu, dežurētu vairāk brigāžu, savukārt nakts stundās, kad izsaukumu ir būtiski mazāk, attiecīgi būtu tikai nepieciešamais brigāžu skaits, jo apmēram 80 procentu izsaukumu dienesta mediķi saņem tieši dienas laikā, bet naktī ir četras reizes mazāk.
Aizkraukles reģionu apkalpo NMPD Zemgales reģionālais centrs, sadarbojoties ar Jēkabpils Brigāžu atbalsta centru, un “ātro” brigādes strādā Aizkrauklē, Pļaviņās un Neretā. Dienesta galvenās sabiedrisko attiecību speciālistes Sarmītes Skujiņas sagatavotajā atbildē teikts, ka šajās vietās iedzīvotāji nekādas pārmaiņas neizjutīs — visu diennakti būs nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tomēr mainīsies darba organizācija, ko “Staburags” noskaidroja neoficiālās sarunās ar mediķiem, piemēram, Pļaviņās naktīs dežurēs brigāde no Jēkabpils, tā ka pacienti tāpat saņems palīdzību. Aizkrauklē turpinās strādāt divas brigādes — katra diennakti, tāpat arī Neretā darbs notiks visu diennakti. Jā, darbinieki mainīsies, kas esot dienesta iekšējā lieta, kā uzlabot darba efektivitāti. 

Jāsauc, ja vajag
No tuvākajām vietām visvairāk pārmaiņas skars Viesītes neatliekamās medicīniskās palīdzības punkta brigādi, kur pēc laika naktī tā vairs nedežurēs. Pēc pagājušā gada datiem, Viesītē brigādei bija vidēji viens vai divi izsaukumi dienas laikā un viens divās vai trīs naktīs. Turklāt vairāk nekā puse izsaukumu bijuši tādi, kuri cilvēkiem būtu jārisina ar ģimenes ārstu (piemēram, situācija, ja saaukstēšanās dēļ ir temperatūra vai ilgstoši sāp mugura). Tāpēc pieņemts lēmums, ka no šī gada 1. oktobra Viesītes punktā brigāde dežurēs katru dienu no pulksten 8 līdz 22, bet naktī uz izsaukumiem pie Viesītes novada iedzīvotājiem sūtīs brigādi no Jēkabpils, Neretas vai citu, kas izsaukuma vietai izsaukuma saņemšanas brīdī būs vistuvākā. Līdzīgi kā līdz šim, ja vietējā brigāde bija aizņemta citā izsaukumā. Pārmaiņas paredzētas arī Jēkabpilī, kur no augusta vienu diennakts brigādi pārveidos par dienas. Tādējādi nakts stundās dežurēs divas, nevis trīs brigādes, bet dienas laikā uz izsaukumiem reaģēs četras — kā līdz šim. Tātad par vienu būs mazāk, kas naktī steidz ne tikai pie jēkabpiliešiem, bet arī uz citiem novadiem.
NMPD uzsver, ka arī turpmāk dienests jebkurā diennakts stundā reaģēs uz visiem izsaukumiem kā līdz šim. Ārkārtas tālrunim 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, ir stipra asiņošana, ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana un citas kritiskas situācijas. Vienlaikus NMPD aicina iedzīvotājus stiprināt sadarbību ar savu ģimenes ārstu, bet, ja vienkāršāku saslimšanu gadījumos ār­sta padoms nepieciešams vakaros vai nakts stundās — zvanīt ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim 66016001.

Mediķi nav apmierināti
Par pārmaiņām satraukti gan ir mediķi, jo daudziem mainīsies slodzes. Turklāt no augusta visticamāk samazināsies atalgojums, jo nebūs tik daudz darba nakts stundās, par ko līdz šim bija lielāka atlīdzība. Kā neoficiālā sarunā laikrakstam atzina viena no ārsta palīdzēm — ja alga nebūs līdzšinējā, vajadzēs meklēt, kur piestrādāt vai meklēt darbu citur. Arī citi mediķi atzina, ka jau tagad dienestā trūkst darbinieku, un jaunā reforma situāciju var tikai pasliktināt.
NMPD skaidro, ka paredzētās izmaiņas ļaus palielināt brigāžu personāla atalgojumu par darbu dienas laikā, tā motivējot darbiniekus strādāt tad, kad izsaukumu ir visvairāk. Veicot iekšējās pārmaiņas, domāts, lai darbinieki nezaudē finansiāli. Jau šobrīd esot noteikta papildus piemaksa par darbu dienas brigādē. Lai sniegtu darbiniekiem vienlīdzīgas tiesības uz dienas un nakts darbu, tad vietās, kur būs izmaiņas, nodrošināta diennakts un dienas dežūru sabalansēšanu starp vairākiem neatliekamās medicīniskās palīdzības pun­ktiem.
Kā tas reāli ietekmēs mediķu darbu, varēs pateikt, kad jaunā sistēma sāks reāli darboties.

***
Iedzīvotājus, kuri paši “uz savas ādas” izjutuši, kā ir gaidīt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi ne tikai dienā, bet arī naktī, tomēr māc bažas par brigāžu skaita samazināšanu. Statistika ir viens, bet reālā dzīve  — kas cits, un nekad nevar prognozēt, kurā brīdī kas notiks. Iespējams, vairākus mēnešus konkrētā vietā nebūs neviena izsaukuma naktī, bet kādā brīdī to var būt vairāki, un tad katra minūte būs zelta vērta. ◆

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti