Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēdējā brīža lēmēji ir tikpat vainīgi

Inga Spriņģe, pētnieciskā žurnāliste, neatkarīgā pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” līdzdibinātāja

Aizkrauklieši savās pastkastītēs saņēma izdevumu “Par ko nebalsot vēlēšanās”. Tajā latviešu un krievu valodā publicēta informācija par partijas “Saskaņa” Saeimas deputātu Vitāliju Orlovu, viņa neizdarību, tiekšanos “pie siles”, iespējamo krimināllietu, negatīvo attieksmi pret žurnālistiem utt. Kopējā noskaņa izdevumā — nebalso par viņu. Izdevumā nav norādīts ne raksta autors, ne tā izdevējs.

— No izdevumā atrodamās skopās informācijas par tā izdevēju var noprast, ka tas ir pētnieciskās žurnālistikas centra “Re: Baltica”. Vai tas tiešām tā ir?— “Re:Baltica” ar šo izdevumu nav nekāda sakara, un mums ir pamatotas aizdomas par to, kas ir tā patiesais autors un finansētājs. Tomēr, kamēr vācam pierādījumus, konkrētus vārdus neizpaudīšu.

— Kā vēlētājam izvērtēt, par ko balsot Saeimas vēlēšanās?— Mana klasiskā atbilde uz šo jautājumu ir — skatieties Latvijas Televīzijas priekšvēlēšanu debates, kas, manuprāt, ir visprofesionālāk veidotās. Arī “Delfi TV ar Jāni Domburu” ir manu ieteikumu sarakstā. Svarīgi, lai žurnālists ir sagatavojies sarunai, var uzdot pretjautājumus, ievācis materiālus, lai varētu uzdot papildinošus jautājumus. Viens ir tas, ko partijas pašas par sevi stāsta, tajā skaitā reklāmās, bet svarīgi uzdot precizējošus jautājumus — kā, ko konkrēti panāks, lai saprastu, kāds īsti ir pats deputāta kandidāts.

— Ko darīt tiem vēlētājiem, kuri savu izvēli atliek uz pēdējo brīdi?— Tad varbūt  lai neiet vispār. Ja cilvēks nevar kritiski izvērtēt, par ko balsot, viņš var izdarīt lielāku ļaunumu. Zinu, ka tas skan nepareizi, bet, ja cilvēks iet balsot, vadoties tikai no mirkļa lēmuma, iespaidojies no kaimiņa teiktā vai kādas fotogrāfijas, tad nevajag pēc tam vaimanāt, ka viss ir slikti. Ja pirms tam bijis slinkums piedalīties, lai valsts varā būtu gudri cilvēki, tad katrs šāds pēdējā mirkļa izlēmējs ir tikpat vainīgs. Tas ir mīts, ka vēlēšanās nepiedalījušos balsis sadalās, kaut kam tiek pieskaitītas. Tas ir slinkums, ja iepriekšējos četrus gadus visus pie varas esošos tikai lamā, ja uzskata, ka Saeimā sēž 100 draņķi, bet nav laika apsēsties un izanalizēt, ko kurš darījis, teicis, tad nesūdzies, ka dzīvo tieši tik slikti. Tāpēc mazākais, ko var izdarīt, atvērt portālu “Delfi”.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti