Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeimas deputāta kandidāts Guntis Jankovskis: "Jāmazina ministriju skaits"

Aizkraukles novada domes deputāts Guntis Jankovskis šogad uz vēlēšanām dodas no partiju apvienības “LSDSP/KDS/GKL” (“Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija”, “Kristīgi Demokrātiskā Savienība” un “Gods kalpot mūsu Latvijai”). Tāpat kā otra 13. Saeimas kandidāte — Inga Krauze, arī Guntis mācījies Aizupes meža tehnikumā. 1977. gadā kļuvis par mežsaimniecības tehniķi. 2002. gadā Latvijas Lauksaimniecības universitātē — par mežsaimniecības inženieri.

Līdz šim viņa iekļūšanu pašvaldības deputātu rindās nodrošināja dalība partijā “Saskaņa”. Savukārt vēl iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā, kad Guntis kļuva par Jaunjelgavas novada domes deputātu, viņš bija Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas rindās. Tāpat kā 2009. un 2005. gada pašvaldību vēlēšanās. Gunta Jankovska vārds plašākā mērogā izskanēja 2012. gadā, kad Jaunjelgavas novada domes deputāti lēma pārapbedīt vai atstāt pilsētas centrā brāļu kapus. Deputāts Guntis Jankovskis toreiz kategoriski iebilda pret karavīru iespējamo pārapbedīšanu, norādot, ka šādai pārapbedīšanai nesaskata loģisku pamatojumu.
Otrs dzirdamākais gadījums bija 2016. gadā. Jaunjelgavas novada domē pēkšņi tika rosināts jautājums par komunālās nodaļas vadītāja amata likvidēšanu Staburaga un Sunākstes pagastā. Jautājumu par amatu likvidēšanu Jaunjelgavas novada domes finanšu komitejas sēdē ierosināja domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Jankovskis, kurš aizvietoja priekšsēdētāju Gunti Libeku atvaļinājuma laikā. Lēmumu skaidrojot viņš teica, ka tie ir nevajadzīgi amati, darbinieku algām jātērē lieli līdzekļi, un mazu pagastu pārvaldēs tik daudziem darbiniekiem nepietiek darāmā.

Gunta Jankovska ienākumu deklarācijā par 2017. gadu norādot ieņemamos amatus, to ir apbrīnojami daudz — domes priekšsēdētāja vietnieks Jaunjelgavas novada domē, revīzijas komisijas priekšsēdētājs, zemes komisijas loceklis, koku ciršanas atļauju izsniegšanas komisijas loceklis, iepirkumu komisijas loceklis, bērnu un jauniešu lietu starpinstitucionālās komisijas loceklis, ar lauksaimniecības zemi veikto darījumu tiesiskuma uzraudzības komisijas priekšsēdētājs, izsoles komisijas priekšsēdētājs un deputāts. Pērn notikušajās pašvaldību vēlēšanās Guntis Jankovskis nolēma mainīt deputāta krēslu no Jaunjelgavas uz Aizkraukles novada pašvaldību un tas arī izdevās. Ne īsāks ir viņa īpašumu saraksts. Zeme un ēkas ir Aizkraukles pagastā, zeme — Daudzeses, Seces, kā arī būves un zeme Ambeļu pagastā Daugavpils novadā. Deklarētie ienākumi kopā pērn — 34,4 tūkstoši eiro. Gunta Jankovska pastāvīgā darba vieta ir Valsts meža dienests, kur viņš ir mežzinis. Algu viņam maksāja Jaunjelgavas novada dome, Zemessardzes štābs, Aiz­kraukles novada pašvaldība, SIA “Metsa Forest Latvia”, SIA “Sproģi” Daudzeses pagastā, SIA “DUCI” Seces pagastā, kā arī gūti ienākumi no saimnieciskās un komercdarbības un īpašumu pārdošanas.

— Kādas būs jūsu prioritātes, ja ievēlēs Saeimā?
— Piedalos, lai kaut ko mainītu. Cilvēki no valsts aizbrauc, rūpniecības nav, nodokļi ar katru gadu aug. Vai kāds vispār spēj orientēties neskaitāmajos lēmumos, kurus pieņem 13 ministrijas. To skaitu vajadzētu samazināt vismaz uz pusi. Turklāt jautājumu risināšana dublējas starp vairākām ministrijām, izskatīšana aizņem laiku. Tā ir lieki iztērēta nauda. Ja notiek štatu samazināšana, tad to sāk no lejas, no parastajiem strādniekiem. Mana, mežziņa apgaita jau izpletusies Skrīveru, Aizkraukles un pusē Kokneses novadā. Bet to pašu vajadzēja izdarīt arī Rīgā. Apvienot.

Viena no prioritātēm ir bērni. Joprojām uzskatu, ka mazās skolas nevajag aizvērt, un princips — nauda seko skolēnam — nav īsti pareizs. Pašvaldību skaits Latvijā ir pārāk liels, lai gan novadu reformas dēļ, piemēram, Jaunjelgava ir ieguvēja īstenojot Eiropas projektus. Jāatzīst, ka Aizkraukles novada pašvaldības Attīstības nodaļa šajā ziņā nav uzdevumu augstumos un to esmu arī citkārt atklāti teicis.
Runājot par no Latvijas aizbraukušo atgriešanu, viņi šeit neatgriezīsies arī nežēlīgās nodokļu sistēmas dēļ. Kāpēc valstī nevar ieviest nodokli, kāds ir Zviedrijā un daudzviet citur Eiropā?

— Kādēļ tieši šajā partijā, nevis “Saskaņā”, kā tas bija agrāk?
— Es neesmu partijas biedrs, bet atbalstu viņu idejas. Iepazinos arī ar citu partiju idejām, programmām, biju uz tikšanos, bet LSDSP tomēr vislabāk atbilst maniem uzskatiem par to, kā jāveido valsts nākotne.

— Balsojot par mazajām partijām, zemiem reitingiem vēlētāja balss principā ir zaudēta.
— Es tam nepiekrītu. Cilvēks būs izteicis savu viedokli. Vēlāk Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā var papētīt, par kādām partijām cilvēki balsojuši un ko cerējuši, par ko domājuši. Jautājot tagad cilvēkiem, par ko viņi domā atdot savu balsi, daudzi saka, ka nav izlēmuši.

— Lasot partiju, tajā skaitā LSDSP programmu, atrodu daudz pretrunu. Piemēram, vienā vietā saka: “...par prioritātēm izvirza rūpes par cilvēku, ģimeni, veselību, mājokli, drošību, garīgās izaugsmes iespējām un piederības sajūtu Latvijai.” Nākamajā rindkopā teikts: “Citu pseido dzimumu ievazāšana sabiedrības dzīvē nav pieļaujama.” Tātad kādi ir vairāk piederīgi un citi mazāk?
— Tas ir par tām geju lietām, lai nebūtu viņu atbalstīšanas. LSDSP iestājas par kristīgām vērtībām. Programmu neesmu veidojis es un katrs cilvēks atšķiras, ir ar savām vērtībām, spriedumiem.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti