Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolēnus pievilina ar “burkānu”

Gatavojoties jaunajam mācību gadam, vecāku rūpes ir skolēna “nokomplektēšana” jaunajam mācību gadam — apģērbšana un skolas piederumu iegāde, savukārt izglītības iestādēs, īpaši mazajās lauku skolās, arvien biežāk problēmas sagādā klašu nokomplektēšana. Apkopoti arī provizoriskie dati par 1. un 10. klases skolēnu skaitu Aiz­kraukles reģiona izglītības iestādēs.

Balvas piešķir mācību gada noslēgumā
Aizkraukles novada vidusskolas 10. klasē pieteikušies 59 jaunieši, 1. klasē — 56 audzēkņi, no tiem 12 mācības sāks mazākumtautību izglītības programmā Aizkraukles novada vidusskolā Draudzības krastmalas ēkā. Aizkraukles novada vidusskola nodrošina iespēju bez maksas dzīvot skolas dienesta viesnīcā, sedz sabiedriskā transporta izdevumus skolēniem, kuri uz izglītības iestādi ceļu mēro no citiem novadiem.

Aizkraukles novadā šogad atjaunota tradīcija mācību gada noslēgumā prēmēt  audzēkņus, kuri guvuši panākumus mācību priekšmetu olimpiādēs un dažādos konkursos. Aizvadītā mācību gada noslēgumā pilsētas kultūras namā svinīgā pasākumā, klātesot skolēnu vecākiem un skolotājiem, sveica 76 bērnus un jauniešus, kopā izmaksājot 2430 eiro.

Stipendijas mērķis — motivēt skolēnus
A. Upīša Skrīveru vidusskolā 1. klasē pieteicies 31 audzēknis, 10. klasē — 23 jaunieši. Skola nodrošina audzēkņiem bezmaksas dzīvošanu internātā, katru rītu skolēniem ir nodrošināta iespēja no Aiz­kraukles uz Skrīveriem braukt bez maksas ar skolēnu autobusu. Skrīveros brīvpusdienas nodrošinātas līdz pat 9. klasei, savukārt vidusskolēni var saņemt līdzfinansējumu autovadītāja apliecības iegūšanai. Skrīveru vidusskolā 9. — 12. klases audzēkņiem četras reizes gadā ir iespēja saņemt pašvaldības stipendiju. Tās mērķis ir motivēt skolēnus paaugstināt savus mācību sasniegumus un sekmēt esošo skolēnu, arī 9. klases absolventu, vēlmi turpināt mācības Skrīveru vidusskolas 10. klasē. Stipendiju piešķir, ņemot vērā skolēna vidējo vērtējumu, pirms starpvērtējumu un semestru vērtējumu izlikšanas katrā mācību priekšmetā, kas nedrīkst būt zemāks par 6 ballēm nevienā priekšmetā, un tās lielums svārstās no 15 līdz 35 eiro.

Var pretendēt tikai sekmīgie
Jaunjelgavas vidusskolā 15 bērni sāks mācības 1. klasē, 13 jaunieši — 10. klasē. Daudzeses un Seces pamatskolā šajā rudenī būs seši pirmklasnieki katrā, savukārt Sunākstes pamatskolā pirmās skolas gaitas sāks tikai viens bērniņš.

Jaunjelgavas vidusskolā par labām un teicamām sekmēm, skolu beidzot, ir iespēja saņemt J. Lapas 300 eiro starta stipendiju. Mācību laikā jaunieši var iegūt autovadītāja B kategorijas apliecību, tās teorētisko daļu apmaksā skola. Sekmīgie audzēkņi, kuriem nav neattaisnotu kavējumu un kuri izpilda vēl vairākus nosacījumus,  katru mēnesi var pretendēt stipendijai —  no 20 līdz 40 eiro. Izglītības iestāde nodrošina bezmaksas dienesta viesnīcu.

Apmaksā autovadītāja apliecības iegūšanu
Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas 1. klasē mācīsies 15 skolēni, bet 10. klasē — 12. Mazzalves pamatskolā pirmklasnieku gaitas sāks seši skolēni. Arī Neretā vidusskolēni paralēli mācībām vidusskolas laikā var  iegūt B kategorijas autovadītāja apliecību, jo  teorētisko  un  praktisko apmācību, kā arī pirmās  palīdzības  sniegšanas apmācību sedz no pašvaldības finanšu līdzekļiem. Neretas vidusskolas audzēkņi var pretendēt Neretas novada uzņēmēju stipendijai, ko piešķir 10 mēnešus gadā. Skolēniem, kuri sāk mācības Neretas vidusskolas 10. klasē, stipendijas piešķiršanai ņem vērā iepriekšējās mācību iestādes izsniegto sekmju izrakstu vērtējumi 9. klases absolventiem. Skola nodrošina bezmaksas dzīvošanu dienesta viesnīcā, brīvpusdienas ir visiem līdz 9. klasei, bet līdz 12. klasei visiem ir iespēja skolas ēdnīcā ēst zupu bez maksas.

Piešķir stipendiju
Pļaviņu novada ģimnāzijā jaunajā mācību gadā 1. klasē skolas gaitas sāks 45 pirmklasnieki, savukārt 10. klasē mācīsies 13 jauniešu. Pļaviņu novada ģimnāzija ir vienīgā izglītības iestāde Aizkraukles reģionā, kur vienreizējās stipendijas 1. un 10. klases audzēkņiem piešķir tikai par mācību sākšanu šajā skolā, nevērtējot skolēna sekmes vai citus sasniegumus. Vienreizējo stipendiju 70 eiro apmērā var saņemt katrs pirmklasnieks, savukārt 10. klases audzēknis var saņemt 140 eiro lielu stipendiju.

I. Gaiša Kokneses vidusskolā jaunajam mācību gadam 10. klasē pieteikušies 30 skolēni, savukārt četrās novada izglītības iestādēs — I. Gaiša Kokneses vidusskolā, Bebru pamatskolā, Pērses sākumskolā un Kokneses internātpamatskolā-attīstības centrā — būs 74 pirmklasnieki. Arī I. Gaiša Kokneses vidusskola nodrošina saviem skolēniem iespēju dzīvot dienesta viesnīcā bez maksas un iegūt B kategorijas autovadītāja apliecību. ◆

Viedokļi
Lana  Ivanova, Pļaviņu novada ģimnāzijas direktores vietniece izglītības jomā, direktora pienākumu izpildītāja
— Pļaviņu novada ģimnāzijā kopš 2012./2013. mācību gada tiek piešķirtas vienreizējās stipendijas 1. un 10. klases skolēniem. Tās mērķis ir sniegt vecākiem atbalstu nepieciešamo skolas lietu iegādei un skolēnu vajadzību nodrošināšanai mācībām Pļaviņu novada ģimnāzijā. Primārais pabalsta mērķis ir materiālais atbalsts, nevis skolēnu skaita palielināšana. Datu par to, cik ģimenēm tas kalpojis par motivāciju mācībām izvēlēties Pļaviņu novada ģimnāziju, nav. Tomēr ir pamats uzskatīt, ka 1. klases skolēnu vecāki bērnu skolas gaitu sākšanai izvēlas to mācību iestādi, kas ir vistuvāk dzīvesvietai, bet 10. klases skolēni izglītības iestādi izvēlas vairāku iemeslu dēļ — turpmākie nākotnes plāni, mācību procesa kvalitāte, nav mazsvarīgs arī dzīvesvietas faktors.

Pļaviņu novada ģimnāzijas 9. — 12. klases skolēniem ir arī iespēja četras reizes gadā saņemt stipendiju par augstiem sasniegumiem ikdienas mācību darbā. Stipendijas mērķis ir motivēt skolēnus paaugstināt ikdienas mācību sasniegumus. Stipendijas apmērs — no 30 līdz 70 eiro, un to piešķir, ņemot vērā  skolēnu mācību sasniegumu vidējo vērtējumu un zemāko vērtējumu katrā mācību priekšmetā. Skolēnam nedrīkst būt neattaisnoti mācību stundu kavējumi un skolas iekšējās kārtības noteikumu pārkāpumi.

Aldis Rakstiņš, A. Upīša Skrīveru vidusskolas direktors
— Stipendija, ko piešķiram, sākotnēji un arī patlaban veidota kā stimuls tiem skolēniem, kuri cenšas, strādā ar atdevi, pamācīties un piespiesties vēl vairāk. Lai to saņemtu, vērtējam ne tikai vidējo atzīmi visos mācību priekšmetos, nedrīkst būt arī neviens neattaisnots kavējums. Bez mācību procesa uzreiz varu nosaukt trīs lietas, ko skola piedāvā — komerczinību programma, jaunsardze un handbols. Pēc trīs gadu mācīšanās un piedalīšanās kādā no piedāvātajām programmām skolēns saņem vēl vienu apliecību — valstī atzītu dokumentu — par šīs programmas apgūšanu.

Jau vairākus gadus skolā ir iespēja mācīties autovadītāju kursos un saņemt apliecību, tas tika ieviests, jo skolēni kursu dēļ kavēja diezgan daudz mācību stundu. Organizējot un daļēji apmaksājot autovadītāju apmācību uz vietas skolā, esam panākuši vienošanos, ka skolēni šo kursu dēļ nekavē mācību stundas. Slēdzam divus līgumus — skolēni un vecāki ar autoskolu par kursiem, bet otru līgumu ar skolēniem un vecākiem slēdz skola — par sekmīgu mācīšanos autoskolā un par to, ka autokursu dēļ necietīs mācību process un skolēnam nebūs neattaisnotu kavējumu. Autovadītāja apliecības iegūšana ir liels vilinājums jauniešiem, līdz šim gandrīz 100% visas vidusskolas klases to ir izmantojušas. Arī šī gada 12. klases lielākā daļa jau nokārtojuši pārbaudījumus un tikuši pie autovadītāja apliecības.

"Staburaga" projektu raksti