Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vēlētāju piesaiste vai muļķu ķeršana?

Pirms gaidāmajām Saeimas vēlēšanām daudzu Zemgales novadu iedzīvotāji saņēmuši izdevumus, kas nodēvēti par viņu novada avīzi. Tādi izplatīti Aizkrauklē, Pļaviņās, Koknesē un Vecumniekos. Tā kā izdevuma nosaukums ir līdzīgs pašvaldību izdotajiem, daudzi ir neizpratnē — vai tā ir jauna avīze, un vai tagad atbalsta konkrētu politisko spēku?


Izplatīti pat divi izdevumi ar katra novada avīzes nosaukumu, par kuru izdošanu atbildīga Zaļo un Zemnieku savienība un partija “KPV.LV”. Abas iedzīvotāju pastkastītēs nonākušas vienlaikus, un tirāža abām katrā novadā norādīta vienāda. Abu izdevumu izgatavošanu apmaksājis attiecīgais politiskais spēks, kas arī tur norādīts.

“KPV.LV” izdevums ir vairāk vispārīgs, un partijas pārstāvis Ralfs Remiro “Staburagam” skaidroja: “Mums kā politiskajai partijai ir ierobežots resurss savu vēlētāju uzrunāšanai, jo sabiedriskie mediji ļoti kūtri mūs aicina uz saviem raidījumiem, tieši tāpēc esam nolēmuši informēt Latvijas vēlētājus ar dažādu citu veidu izdales materiāliem, bukletiem, vizītkartēm, tostarp reģionālām avīzēm, kurās cieņpilni uzrunājam katru novadnieku. Šādas avīzes ir praktiski katrā Zemgales novadā. Esam ļoti pārsteigti, ka šie pašvaldību izdevumi, kas kropļo mediju vidi, ir tik satraukti! Mūsu partija uzskata un iepriekš vairākkārtīgi ir uzsvērusi, ka reģionālie mediji, kā, piemēram, “Bauskas Dzīve”, “Zemgales Ziņas” un citi, pelnījuši neatkarīgas žurnālistikas iespējas reģionos, bet pašvaldībām sevi slavinošie izdevumi jāizbeidz, nododot satura iepirkumu kvali­tatīvam medijam.”

Citādāk ir ar zaļzemnieku izdotajām novadu “avīzēm”, kur slavināts viens politiķis — Viktors Valainis, kurš kandidē 13. Saeimas vēlēšanās. Teksti ir gandrīz identiski, bet katrā izdevumā pamainīti vietu nosaukumi. Bagātīgi uzskaitīti arī labie darbi, kuriem gan nav tiešas saistības ne ar Zaļo un Zemnieku savienību, ne Viktoru Valaini. Piemēram, Aizkraukles novadā tas ir ceļa Skrīveri—Madliena un Rīga—Daugavpils atjaunošana, Aizkraukles stadiona uzlabošana  un vidusskolas sporta halles būvniecība. Izlasot to, var saprast, ka Koknesē Viktors Valainis “atvēris” Likteņdārzu, uzbūvējis sporta centru un atjaunojis vidusskolu. Arī Pļaviņās būvēta skrituļošanas trase, modernizēta ģimnāzija un vēl cits. Vecumnieku novadā sākts remontēt Valles—Birzgales ceļš, atjaunota Vecumnieku luterāņu baznīca. Skaistkalnē uzcelta sporta halle, kuras tur vispār nav. Interesantākais ir fotogrāfijas, kas lielākoties visos izdevumos ir identiskas, bet atšķiras vien paraksti. Pie viena un tā paša ceļa Viktors Valainis bijis Koknesē, Pļaviņās un Aizkrauklē... Arī viena un tā pati ģimene sveikta dažādos novados.

Ieraugot šādus politiskos izdevumus, varētu šķist, ka vairākas pašvaldības palikušas “zaļas” vai arī tādējādi šis politiskais spēks mēģina “nomakšķerēt” vairāk vēlētāju. No minētajām pašvaldībām tagadējā sasaukumā visvairāk zaļzemnieku ir Koknesē — astoņi, ieskaitot domes priekšsēdētāju Daini Vingri. Viņš laikrakstam “Staburags” pastāstīja, ka savulaik ir ticies ar Viktoru Valaini, bijuši arī Likteņdārzā, pārrunājuši citus jautājumus, bet nevienā brīdī nav bijusi runa par kaut kādiem viedokļiem šādā izdevumā. Tas viņam ir pārsteigums un ne visai patīkams.

— Atceros, iepriekšējās Saeimas vēlēšanās Viktors Valainis startēja “Vienotības” sastāvā un arī bija izdevis šādas avīzes, par ko saņēma pārmetumus no KNAB. Tā ka mani pārsteidz atkal šāds gājiens, un vispār biju pārsteigts, ka viņš ir Zaļo un Zemnieku savienības sarakstā. Tas būs jautājums valdei, jo kurš tad finansē šādu izdevumu un cik tas viss maksā? Runāju arī ar citu pašvaldību pārstāvjiem, un visi ir sašutuši, jo informācija ir nekorekta un maldinoša. Varbūt tas ir kāds apzināts gājiens, lai nelabvēlīgā gaisotnē parādītu savienību, jo tā ēna ir mesta uz visu partiju, nevis tikai konkrēti uz šo vienu politiķi. Esam padarīti par apsmieklu, jo šis izdevums ir pilns ar kļūdām un sagrozītiem faktiem, ko var uztvert dažādi, — teica Dainis Vingris. 


Pļaviņu novada domē nav neviena Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvja, Aizkrauklē ir divi, bet  Vecumnieku novada domē — četri no šīs savienības, tostarp domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals. KPV.LV pārstāvja nav neviena.

Pļaviņu novada pašvaldība reaģēja uzreiz, savā mājaslapā informējot, ka tai nav nekādas saistības ar minētajiem izdevumiem, kas ir politisko partiju veidoti un apmaksāti priekšvēlēšanu aģitācijas materiāli. Turklāt tajos ievietotā informācija ir kļūdaina, un to nav sniegusi pašvaldība.

Katrā ziņā Viktors Valainis par novada attīstību Pļaviņās nav runājis. Arī Vecumniekos zināja teikt, ka lielākā daļa skaisto frāžu neatbilst patiesībai.

Šajos izdevumos pirmās lappuses fotogrāfijā ir ne tikai Valainis, bet arī ilggadējs Zaļo un Zemnieku savienības biedrs un valdes loceklis Augusts Brigmanis. Sazvanīts, viņš apliecināja, ka zina par šādiem izdevumiem un devis piekrišanu sava attēla un intervijas publicēšanai. Tomēr kopumā šī ir kandidāta personīga iniciatīva.

— Savienības valdē šāds jautājums nav skatīts un apstiprināts, un tas nav arī jādara. Par to visu atbild pats Viktors Valainis. Pārskatīju interviju ar mani, bet pārējo neesmu lasījis, un tas arī nav mans darbs, — teica Augusts Brigmanis.

Pats Viktors Valainis ir pārsteigts par šo aģitācijas materiālu radīto ažiotāžu. Viņaprāt, tā ir veiksmīga prakse, kā uzrunāt vēlētājus, un tas, ko citi saskata par klaju nepatiesību, piesavinoties svešus nopelnus, esot redakcionāla kļūda.

— Iepriekš, tiekoties ar vēlētājiem, daudzi jautājuši, ko tad Saeimas deputāti paveikuši katrā novadā. Tāpēc arī koncepts bija uzrunāt konkrēto novada iedzīvotāju, lai skaidrotu, ka, iestājoties par reģionu attīstību un tieši reģioniem vērstiem projektiem, finansēšanu un citiem jautājumiem, īstenībā arī atbalstām to, kas notiek pašvaldībās. Izceltas būtiskākās lietas, kas paveiktas novados, bet tas nenozīmē, ka esmu tam visam stāvējis klāt, bet ar savu politisko spēku tomēr atbalstām. Varbūt tas tā netika uztverts, bet doma ir, ka, lemjot par budžetu valstī, tas ietekmē arī iespējas pašvaldībās. Lai pašvaldība kaut ko uzbūvētu vai paņemtu kredītu Valsts kasē, tas ir tikai rezultāts, bet līdz tam jāiegulda liels darbs. Tāds ir arī bijis, sagatavojot šīs avīzes, un žēl, ka ne viss ir uztverts, kā iecerēts, — skaidroja Viktors Valainis.

Visu cieņu politiķu daiļrunībai, kuri spēj jebkuru lietu pavērst sev vēlamajā virzienā.

Publikācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem sadarbībā
ar Latvijas Žurnālistu asociāciju

"Staburaga" projektu raksti