Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dārgā bezmaksas medicīna

Esat redzējuši kādu smejamies zobārsta krēslā brīdī, kad urbj zobu? Es esmu. Mans četrgadīgais dēls pirms pāris nedēļām patīkami pārsteidza. Biju tik lepna un priecīga par pozitīvo pieredzi, gāju pa ielu kā lepns pāvs. Pacilājums bija dubultliels, jo pirms pāris gadiem sāpošs zobs sagādāja lielus pārdzīvojumus un pamatīgi iztukšoja naudas maku. Šos notikumus atmiņā atsauca pašreiz aktuālā portāla “Manabalss.lv” iniciatīva “Valsts apmaksāta zobārstniecība bērniem akūtās situācijās”. Padalīšos savā pieredzē.


Vasarā ar dēlu bijām vizītē pie zobu higiēnista. Speciāliste ievēroja, ka dēlam veidojas caurumiņš. Zvanīju vairākām vietējām zobārstniecībām, ne visur piekrita pieņemt apskatei gandrīz trīsgadnieku. Tobrīd zobs nesāpēja, rindā pie zobārstes bija jāgaida gandrīz divi mēneši. Pienāca vizītes diena, zobiņš pamazām lika par sevi manīt. Zobārste apskatīja — jā, caurums, bet tik mazam neuzņēmās labot. Pieteicāmies pie cita speciālista. To gan vairs nesagaidījām, jo dēlam zobiņš iesāpējās arvien biežāk. Izlēmām braukt uz ieteiktu zobārstniecību Ogrē cerībā, ka apžēlosies un salabos. Zobārste mūs pieņēma, taču zobu nelaboja. Caurums bija kļuvis lielāks, un pirmā šāda veida labošanas pieredze bērnam būtu smaga. Kā viņa teica, neviens nevēlas būt pirmais mocītājs, un ieteica vērsties Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā — labot narkozē. Jāpiebilst, ka dēls zobārsta krēslā uzvedās labi, viņam nebija ne jausmas, kādas sajūtas raisa zoba labošana. Zvanīju uz Rīgu, izstāstīju situāciju. Man piedāvāja zoba bezmaksas labošanu PĒC GADA!!! Gaidot rindu pie vietējiem speciālistiem, zobs sācis sāpēt un salabot piedāvā pēc gada? Jautāju, vai ir citas iespējas — jā, par maksu jau pēc nedēļas. Lai noņemtu bērnam sāpes, nācās šķirties no vairākiem simtiem eiro, narkoze ir dārga. Vai man bija izvēle? Uzskatu, ka nē. Kā jebkura māte es nespēju ilgāk noraudzīties, kā bērns cieš. Par iestādi un tās personālu nevaru teikt nevienu sliktu vārdu.

Līdz 18 gadiem bērniem Latvijā ārstniecība un medicīniskie pakalpojumi pienākas bez maksas. Skaisti jau skan, bet šis ir tikai viens no piemēriem, kad lozungs neatbilst patiesībai. Veselību nopirkt nevar, medicīnisku pakalpojumu gan. Akūtā situācijā vecākiem nav izvēles. Ceru, ka valdība apžēlosies un kļūs par labo zobu feju. Tas neatrisinās rindu problēmu vai citus sasāpējušos jautājumus, taču atvieglos daudzu ķiparu sāpes un noņems smaguma nastu no vecāku pleciem.

Viedokļi/Komentāri