Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ieradumi veidojas ģimenē

Latvijas Maiznieku biedrība nosūtījusi Saeimas deputātiem vēstuli, aicinot skolās un pirmsskolas mācību iestādēs ieviest bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu un katru dienu skolēniem un bērnudārzniekiem nodrošināt šķēli rudzu maizes. Biedrība aicina Saeimas deputātus nākamā gada valsts budžetā rast nepieciešamo finansējumu, lai īstenotu šo ideju. Aprēķināts, ka tam vajadzēšot aptuveni trīs miljonus eiro.
Nenoliedzami, rudzu rupjmaize ir Latvijas identitātes simbols un Latvijas Kultūras kanona vērtība. Tā ir krietni veselīgāka un šķiedrvielām bagātāka nekā baltmaize, ko atzīst arī pazīstamais gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns. Arī viņš iesaka labāk ēst rudzu maizi nekā saldināto balto maizi.
Var jau saprast arī Latvijas Maiznieku biedrības centienus, kurus pamato ar rūpēm par bērnu veselību, taču skaidrs, ka tam apakšā ir arī savas biznesa intereses. Garantēti papildu ienākumi no valsts budžeta. Šīs idejas atbalstītāji jau kā labāko šai programmai ieteikuši “Lāču” rupjmaizi ar ogām un augļiem. Taču diez vai skolēnu pusdienu galdā nonāks dārgākā maizīte, tā visdrīzāk būs lētākā rudzu maize, kura nav ne tik kvalitatīva, ne tik garšīga.
Arī es priekšroku dodu pilngraudu vai rudzu maizei, taču šādu rudzu maizes programmas ieviešanu skolās gan neatbalstu. Piekrītu tam, ka ieradumi veidojas ģimenē un par veselīgu bērnu uzturu vispirms būtu jārūpējas vecākiem. Man būtu žēl redzēt, ka maizīte mētātos pa skolas solu, somu vai, nedod dievs, atkritumos, jo ne visi bērni noteikti to ēd.
Skolās un bērnudārzos jau vairākus gadus darbojas bezmaksas piena, augļu un dārzeņu programmas ar mērķi veicināt veselīgu uzturu bērniem un jauniešiem. Taču bieži redzu apkārt mētājamies neatvērtas piena paciņas, lai gan pēdējos gados skolas piena programmā piedāvātais piens pildīts ērtās, mazās, glītās paciņās ar pievienotu salmiņu. Taču ne visi bērni to novērtē. Manuprāt, pietiktu ar to, ka pusdienās vai launagā tie bērni, kuri vēlas, pie kopgalda var izdzert glāzi piena. Tāpat lai paliek ierastā kārtība, ka maizīte vienkārši bērniem tiek piedāvāta ēdienreizē un bērns pats izvēlas, kādu un cik apēst. Prasmīga mamma burkānus un kāpostus, ko bērnudārznieki un skolnieki katru nedēļu nes mājās, droši vien savārīs zupā vai sautējumā. Bet ģimenē, kurā nav raduši ēst dārzeņus, ne bērns tos skolā ēdīs, ne ģimenē novērtēs.
Un to naudu, ko prasa šādai programmai, labāk atvēlēt skolēnu ēdināšanai, kam šogad no valsts budžeta krietni samazināts finansējums.

Viedokļi/Komentāri