Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krāpšana uz žēlsirdības rēķina

Vakar telefonā daudzi, tajā skaitā es, saņēma īsziņu: “Eņģeļi pār Latviju”, Ziedojuma tālrunis 90006486 www.ss24.lv”.
Nekādu citu paskaidrojumu, aicinājumu. Pirmajā brīdī šķita nevainīga īsziņa, vien mulsinoša bija pievienotā mājaslapas adrese, kas reklamē sludinājumu portālu. Īsziņu izdzēsu. Drīz vien ziņu portālos parādījās informācija no uzņēmuma “TV3 Group Latvija”, kurā tā pārstāve Alise Mališko stāsta, ka kanāla  labdarības akcijas “Eņģeļi pār Latviju” vārds tiek izmantots krāpnieciskos nolūkos. TV3 sadarbojas ar Bērnu slimnīcas fondu. Fonda komunikācijas projektu vadītāja Karīna Pētersone par šo gadījumu teic — cik zināms, paralēli paziņojumam sabiedrībai televīzija vērusies ar iesniegumu policijā. Pirms diviem gadiem krāpnieku lietoto numuru 90006486 izmantoja labdarības akcijā, bet, sazinoties ar uzņēmumu “TET”, kas ir numura pārvaldītājs, saņemta informācija, ka numurs nav aktīvs. Karīna Pētersone arī teic, ka šis gadījums rada ļoti nepatīkamu pēcgaršu pēc iepriekšējā dienā notikušās labdarības akcijas “Eņģeļi pār Latviju”. Tās laikā vāca līdzekļus 113 bērnu ārstniecībai un rehabilitācijai. Līdz šim akcijas laikā izdevies saziedot 373 703,76 eiro. Turklāt šāda veida komunikācija ar potenciālajiem ziedotājiem — agresīva īsziņu sūtīšana — ir nekas cits kā uzmākšanās. Visi akcijas “Eņģeļi pār Latviju” dalībnieki saskaņo reklāmas izvietošanu savā vidē.

Zvanot uz uzņēmuma ss24.lv mājaslapā norādīto kontakttālruni, tas neatbild un, visticamāk, par labas gribas žestu no viņiem nevar būt ne runas. Kā iepriekš izmantotais telefona numurs nonācis krāpnieku rokās, tas ir cits jautājums, uz kuru atbildi neizdevās noskaidrot.
Krāpšana ir zagšana, un tie, kuri kaut reizi bijuši apzagti, zinās sajūtu, kāda rodas un ilgi paliek. Ne mantas, naudas žēl. Summas var būt salīdzinoši mazas — līdz dažiem desmitiem eiro. Sāp, ir niknums, sajūta, ka esi apmests ar dubļiem, netīrs. Stāstu savas sajūtas, jo nesen ko tādu pats pieredzēju. Vai brīdī, kad saproti — piečakarēja —, dusmoties? Skanēs  savādi, bet tā vietā es piedevu. Cenšoties, cik tas iespējams, ļaunumu pārliet ar mīlestību.

Ar “Eņģeļiem pār Latviju” diemžēl ir sarežģītāk. Ziedojot naudu, lai tikai 1,42 eiro, kā norādīts krāpnieku mājaslapā, ziedotājs domā labas domas, par bērniem, kuriem viņš velta daļiņu savas nopelnītās naudas, pensijas, iekrājuma. Tomēr ziedojums nonāks kāda cita maciņā, un no sirds doto naudu iemainīs, piemēram, pret jaunu telefonu. Otrs šādas krāpniecības aspekts ir labdarības akcijas vārda, vēstījuma degradēšana. Ļoti iespējams, ka šādi vienreiz apkrāptais ziedotājs nākamreiz, nevēloties atkal nokļūt izmantotā lomā, nepiedalīsies nevienā akcijā, lai cik spēcīgs un cēls būtu tās mērķis.

Viedokļi/Komentāri