Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lēmumi jāpieņem pildīšanai

Pirms pāris dienām TV3 raidījumam “900 sekundes”  Ministru prezidents Krišjānis Kariņš sacīja, ka viens no ierobežojumiem Covid-19 izplatības pieauguma apstākļos varētu būt sejas masku obligāta nēsāšana visiem Latvijas iedzīvotājiem arī iekštelpās.

Pāris mēnešu jau bija prasība nēsāt maskas sabiedriskajā transportā. Man gan tas vairāk  atgādināja  rotaļu vai liekas trauksmes celšanu, jo cik cilvēku to ievēroja?  Aizsargmasku nēsāšanas laikā biju Rīgā,  labi ja no 20 cilvēkiem transportlīdzeklī tās bija  trim. Arī autotransporta pieturās tas retajam bija. Tajā pašā laikā saslimušo skaits mazinājās.  No 1. jūlija sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā  vairs nav  obligātas, to  paredz Ministru kabineta akceptētie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”. Līdz ar to sejas aizsargmasku nēsāšanai sabiedriskajā transportā tiek saglabāts rekomendējošs raksturs.

Kariņš arī piebilda, ka valstis, kurās saslimušo skaits ir krietni lielāks nekā Latvijā, var kalpot par piemēru, jo  vairākās Eiropas valstīs sejas masku valkāšana ir noteikta kā obligāta prasība. Taču tur arī iedzīvotāju blīvums ir krietni lielāks, Latvijā distancēšanos ir krietni  vieglāk ievērot.

Manuprāt, primārais Covid apturēšanā ir roku mazgāšana un dezinficēšana, divu metru distances ievērošana un, protams, pēc iespējas mazāk aizskart seju.  No malas gan izskatās, ka sejas maska tieši veicina vairākkārtēju pieskaršanos sejai, cilvēks to uzliek, kad kāpj autobusā, tad noņem, kad kāpj ārā, un atkal uzliek. Ja gadījumā viņš ir inficējis rokas, tad arī vīruss ātrāk  var iekļūt mutē. Maska jau palīdz tikai tad, ja ir pareizi lietota, tas nozīmē, ka vajadzētu daļu masku mazgāt vai mainīt katru dienu.  Maskas — tas arī ir ģimenes budžeta jautājums. Kāda  paziņa parēķināja, ka viņas ģimenei tas izmaksātu ap 20 eiro, ja viņa ievērotu prasību un katru dienu lietotu jaunu vienreizlietojamo masku. Tāpat nav īsti skaidrs, ko nozīmē iekštelpas. Transports jau arī ir noslēgta telpa. Ja cilvēks izies ārā no kultūras nama, novilks masku, viņam vispār neradīsies iespaids, ka jāievēro arī divu metru (nu kaut vai metra) distance.
Parasti lēmumus pieņem, lai tos pildītu. Iepriekšējā pieredze gan rāda, ka tie vairāk darbojās ministrijas papīros, nevis sadzīvē.

Viedokļi/Komentāri