Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Mīlestība” piespiedu kārtā

Aizvakar Latvijas Televīzijas ziņās izskanēja informācija, ka dažu mēnešu laikā jaunā  valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība pacientiem ļāvusi ietaupīt jau vairāk nekā divus miljonus eiro. Vienīgā nelaime, ka jaunās kompensējamo zāļu sistēmas dēļ nereti pacientam jāgaida pat diennakts.

No savas personiskās un vairāku pacientu pieredzes varu teikt, ka daudzus absolūti neiepriecina jaunā sistēma un viņi būtu ar mieru atteikties arī no lielākas naudas summas ar noteikumu, ka varētu iegādāties zāles pēc vecās sistēmas. Lūk, viens piemērs: ārsts izraksta zāles, pacients dodas uz aptieku lielveikalā “Maxima” Koknesē, kas tuvāk mājai, un saņem atbildi: tādu nav un arī noliktavā nav, neko piedāvāt nevar, tādu pašu atbildi saņem Aizkrauklē tās pašas sistēmas aptiekā, lai gan esot zāles, kuras visu laiku pacients lietojis, bet tās nevarot dot. Viņš bija ar mieru samaksāt pilnu cenu, bet viņam tomēr ieteica doties meklēt uz citām aptiekām. Diemžēl laika trūkuma dēļ viņš to neizdarīja, jo bija pieteicies pēc divām dienām pie ārsta. Protams, asinsspiediens jauno sistēmu nesaprata un bija pakāpies fantastiskos augstumos. Ārste izrakstīja citu kombināciju un teica, ka šīs zāles gan noteikti Koknesē būs. Aptiekāre atkal saka — nav un arī noliktavā nav. Tikai interesanti, ka pacients devās uz Aizkraukli, un tur patiešām tās pašas sistēmas aptiekā dabūja pēdējo iepakojumu un pārējo pasūtīja noliktavā. Acīmredzot vēl visā šajā putrā savu lomu nospēlēja arī subjektīvais faktors.

Diemžēl daudziem pacientiem nomainītās zāles ne vienmēr ir tik efektīvas, kādas bijušas līdz šim lietotās. Pacienti velti dusmojas uz ārstiem un farmaceitiem.  Teorētiski vajadzētu, ka jebkuras pārmaiņas kalpo pacientu labā, bet šīs pārmaiņas, šķiet, kalpo, lai no aptieku tīkliem izņemtu vecās zāles. Varbūt tiešām kādam jaunais variants palīdz, bet nezin vai organisms priecājas, ja vienreiz iedod vienas zāles, citreiz — citas, jo iepriekšējo lēto nav noliktavā. Kāpēc Veselības ministrija tik ļoti uztraucas par pacientu maciņiem, ja viņi ir ar mieru maksāt pilnu cenu par dārgākām zālēm? Vai piespiedu mīlestības vietā  te nav iejaukta politika? Vai arī tas darīts ar gudru ziņu: lai pacienti vairāk ēd dārzeņus un  kustas, apceļojot vairāk aptieku. Tad nu vajadzētu pasteigties, jo pavisam svaiga ziņa: saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem 2019. gadā Latvijā bija 766 aptiekas, bet efektīvas sistēmas nodrošināšanai jābūt 480 aptiekām. Veselības ministrija jaunos ierobežojumus virza izskatīšanai valdībā.

Viedokļi/Komentāri