Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ne norīt, ne izspļaut

Raugoties uz to, kas notiek pasaulē, šķiet, arī Latvijā varētu izzust tādi vārdi kā — sieva un vīrs, meitene un zēns vai vienkārši cilvēks. To vietā arvien biežāk gan ierēdniecības valodā, gan ikdienas leksikā parādās dzīvesbiedri, partneri, juridiska vai fiziska persona. Sekojot citu piemēram, vienā vārdā izmisīgi mēģina ietvert visa jēdzienu būtību un neaizskart kādas sabiedrības daļas jūtas.

Pasaule neapšaubāmi mainās, un tā mēraukla, kas derēja kādai kopienai pirms simt gadiem, nav aktuāla šodien. Arī atšķirību pilna ir pasaule. Tomēr, mēģinot izdabāt  visiem, bieži vien nonākam pretrunās. Šobrīd atkal aizsākta skaļāka diskusija par to, kas ir ģimene, un pie Saeimas vakar notika pikets visu ģimeņu tiesiskajai aizsardzībai. Tā zemūdens akmens gan ir viendzimuma pāri, kuriem šobrīd Latvijā nav atļauts oficiāli laulāties un ir citi juridiski ierobežojumi. Šis jautājums atkal nonācis Saeimā, bet arī tagad, visticamāk, negūs atbalstu, lai arī iniciatīvu par viendzimuma pāru reģistrēšanu parakstījuši 10 000 iedzīvotāju.

Pirms kāda laika kaismīgi bija apspriests iespējamais dzīvesbiedru likums, un šis jautājums uzjundīts no jauna. Turklāt parakstu vietnē “ManaBalss.lv” tā atbalstam  šajās dienās savākts rekordskaits parakstu. Iniciatīvas iesniedzēji no kustības “Dzīvesbiedri” aicinājuši likumdevēju pieņemt tiesisko regulējumu ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai, jo laulību Latvijas sabiedrībā vairs neuzskata par vienīgo ģimenes formu. Par vienīgo noteikti nē, bet galveno joprojām gan. Tikai tāpēc, ka daļa sabiedrības baidās vai vairās no saistībām, nebūtu jāmaina likums. Ja pat ilgstoši kopā dzīvojoši pāri nav spējuši noslēgt oficiālu laulību, vai kārtos citas formalitātes.

Līdzīgi ir ar viendzimuma pāriem, kas izrādījies tik karsts kartupelis, ka ne norīt, ne izspļaut. Ikvienā sabiedrībā būs atšķirīgais, un jābūt gana drosmīgam, lai ar to dzīvotu, bet ir jau arī cita sabiedrības daļa. Tāpēc nebūtu pieļaujams staipīt un nonivilēt tādus jēdzienus kā māte un tēvs, zēns un meitene. Mēs varam mainīt izpratni un attieksmi pret to visu, bet ne visiem uzspiest bezdzimuma jēdzienu, jo kādam tas ir aktuāli un citur pasaulē tā dara. Pēc lielā atbalsta iniciatīvai par viendzimuma pāru reģistrēšanu izskanējis arī viedoklis, ka, ņemot vērā savākto parakstu skaitu un cilvēku neatlaidību šajā jautājumā, tēma ir aktuāla. Tāpēc šo jautājumu vajadzētu virzīt visas tautas nobalsošanai. Citādāk daudzas iedzīvotāju iniciatīvas līdz Saeimai nonāk, bet tik un tā netiek ņemtas vērā. Paskatoties, ko tik nerosina un neatbalsta šajā portālā, var teikt — labi vien ir, ka visu neņem vērā, jo “spīdošu” ideju tur netrūkst. Lai arī kā slavējam demokrātiju, kaut kur jābūt tai pieļaujamajai robežai, kas nosaka kārtību ikvienā sabiedrībā.

Viedokļi/Komentāri