Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nebūsim atkarīgi no pretējā dzimuma!

Mācību priekšmets ar nosaukumu “Dizains un tehnoloģijas” un jaunu saturu aizstās līdzšinējo “Mājturība un tehnoloģijas”. Meitenes mācīsies zāģēt, urbt un virpot, savukārt zēniem, vai viņiem tas patīk vai ne, jāapgūst tamborēšana, adīšana un šūšana. Pārmaiņas priekšmetā ir tikai neliela daļa no projekta “Kompetenču pieeja izglītības saturā”, kas reformē izglītības sistēmu.


Beidzot praktiskas un dzīvē noderīgas pārmaiņas! Laikā, kad es mācījos skolā, mājturības stundas meitenēm koncentrējās ap ēdiena gatavošanu, tamborēšanu, adīšanu un galda klāšanas kultūru. Tas viss, protams, jaunām sievietēm jāprot, taču īstajā dzīvē man ļoti būtu noderējušas iemaņas strādāt ar urbjmašīnu, sienas špaktelēšana un citu nelielu, tā saucamo vīru darāmo darbiņu prasmes. Sākot patstāvīgu dzīvi, ik pa laikam dzīvoklī uzrodas nepieciešamība pēc kāda uzlabojuma. Man paveicies ar tēti un brāli, kas neatsaka un steidz palīgā. Gribas domāt, ka esmu diezgan patstāvīga, vispirms centīšos pati izdarīt un tikai trešajā reizē, kad galīgi nepadosies, lūgšu pēc palīdzības. Tam gan ir savas sekas. Draugu un ģimenes lokā esmu zināma ar prasmi improvizēt. Ja nepieciešams piekārt pulksteni vai gleznu, ar āmuru sienā iesitu skrūvi (tās turas labāk par naglām). Skolā man nemācīja par dībeļiem, par sietiņu nepieciešamību caurumu špaktelēšanā, kā pareizi nogriezt leņķus līstēm. Varbūt ideālā pasaulē man tas nebūtu jāzina un jādara, bet dzīvē ir citādāk. Vai tas ir slikti? Nē, mūsdienās mēs runājam par vienlīdzību dažādās jomās, tad kādēļ diskriminēt sievietes un padarīt viņas atkarīgas no vīriešu labestības? Nedodiet sievietēm zivi, bet makšķeri, un iemāciet zvejot! Iemāciet strādāt ar urbi, zāģi, ja vajag, pat izkapti, un viņa ne tikai galdā cels vakariņas, salāpīs kreklu, bet uzturēs savu māju un saimniecību! Daži smīkņā, ka puišiem nu nāksies nodarboties ar sieviešu rokdarbiem. Slavens kardiologs, viens no psihosomatikas pionieriem un grāmatas “Relaksācijas brīnums” autors dakteris Herberts Bensons apgalvo, ka regulāra adīšana veicina apziņas atslābināšanos, kas ir līdzīga meditācijai un jogai. Pēc tam, kad būsiet pārvarējuši pirmās apmācības grūtības, adīšana spēj samazināt sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu, kā arī līdz normālam līmenim samazināt stresa hormona kortizola daudzumu asinīs. Atšķirībā no meditācijas rokdarbi dod arī materiālo rezultātu, kas būtiski palielina pašvērtējumu. Maldīgi domāt, ka rokdarbi ir sieviešu padarīšana. Labs piemērs ir Kaspars Silavs no Neretas. Viņš ir zināms ar saviem tamborētajiem monstriņiem.

Katrā ziņā ikvienam būtu lietderīgi mācēt izvārīt zupu, salāpīt caurumu iecienītākajā džemperī, pievilkt krēslam vaļēju skrūvi. Nav svarīgi, meitene vai puisis, sadzīves darbi dzimumus nešķiro.

Viedokļi/Komentāri