Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pagaidām tikai kopbilde

Skaidrības par turpmāko darbību nav Liepājas teātrim — ja iestāde nesaņems Covid-19 krīzes seku novēršanas finansiālu atbalstu, tās pastāvēšana ir apdraudēta.  Tādu 4. jūnijā valdība nolēma piešķirt valsts kultūras iestādēm, tostarp valsts teātriem. Liepājas teātrim atteikts juridiskā statusa dēļ —  pašvaldības kapitālsabiedrība.

Teātris vēju pilsētā ir senākais Latvijā, dibināts 1907. gadā. No Liepājas uz profesionālajām Rīgas teātru skatuvēm nākuši aktieri Anta Klints, Ēvalds Valters un daudzi citi. Liepājnieki spēlējuši arī uz mūsu kultūras nama skatuves.

 Teātra vadītājs H. Laukšteins noraizējies ne bez pamata. 88 000 eiro — tāds ir parāds  skatītājiem  par iegādātajām biļetēm uz nenotikušām izrādēm. Lai to atlīdzinātu, aktieriem katru dienu būtu ilgstoši jāspēlē vairākas izrādes pēc kārtas. Šī krīze Liepājas teātrim radījusi vairāk nekā pusmiljona eiro zaudējumus. Arī projektiem, kuros teātris, iespējams, rastu finansējumu, ir sarkanā gaisma tā paša iemesla dēļ — pašvaldības kapitālsabiedrība. Teātris maksāja nodokļus. Tie nonāca valsts kasē vai pašvaldības? Ja tiek atbalstītas valsts kapitālsabiedrības, vai tad pašvaldības kapitālsabiedrība attālināti nav tā pati valsts kapitālsabiedrība? Labumu taču gūst Latvijas iedzīvotāji! Vai tiešām no 10,6 miljoniem, ko valsts paredzējusi kultūras nozares atbalstam, Liepājas teātrim neko nevar atvēlēt?
Ja iestāde jāslēdz, ko iesākt aktieriem? Papildināt bezdarbnieku rindas? Diez vai pārējie Latvijas profesionālie teātri būs gatavi uzņemt bez darba palikušos māksliniekus,  arī šā brīža krīzes dēļ darba iespējas  ārzemēs ir gaužām ierobežotas. Kas notiks ar ēkām un pārējām vērtībām? Ja jau Rīgā un citur daudzas vēsturiskas būves iet bojā, vai pašvaldībai būs pa spēkam uzturēt arī šo?
Jācer, ka trauksmes zvana skaņas sadzirdētas, jo Saeimas  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs A. Ašeradens paudis, ka pašlaik šajā jautājumā ir pozitīva virzība.

Tomēr šajās dienās Liepājas teātris jauno sezonu sācis. Kā vēstīts portālā liepajniekiem.lv, kopbilde pašlaik ir vienīgais ierastais un paredzamais notikums, jo teātra turpmākā darbība atkarīga no pagaidām nekonkrētiem valsts un Liepājas pašvaldības solījumiem.
“Palīdzēsim Liepājas teātrim — atdod savu biļeti atpakaļ bez maksas! Gan jau nenomirsim badā, ja nesaņemsim no teātra savus 5—20 EUR. Un, lai Kultūras ministrijai paliek kauns, ka viņa nespēj (lasi — NEGRIB!!!) atrisināt savas nozares problēmas!” tā rakstīts“Facebook” komentāros. Kam tik esam ziedojuši un palīdzējuši, varbūt tiešām jāziedo, lai varētu pastāvēt šī kultūras oāze. Nav vairs Jaunatnes teātra, ar kura izrādēm izaugusi mana paaudze, un Operetes. Likvidēt var visu, bet vai ir kas cits, ko piedāvāt?

Viedokļi/Komentāri