Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pūļa priekšā likums bezspēcīgs

Rīgā, Grīziņkalnā, notika “Ghetto Games” pasākums, pulcējot vairākus simtus skatītāju. Likumsargi konstatēja epidemioloģiskos pārkāpumus — pasākumā netika nodrošināta distancēšanās. Sākta administratīvā lietvedība par to, ka rīkotāji nav ievērojuši koronavīrusa izplatības ierobežošanas noteikumus. Organizatoriem draud naudas sods no 140 līdz 5000 eiro.

Pasākuma vadītāji skaļruņos vairākkārt aicināja sanākušos nedrūzmēties baros, varēja izmantot dezinfekcijas līdzekļus, kas svarīgi, — sēdvietas bija marķētas, kur drīkst un nedrīkst sēdēt, ievērojot distancēšanās prasību, taču liela daļa to ignorēja. Pasākuma norises vietā ieradās vairākas policijas ekipāžas, fiksēja pārkāpumus, bet tā arī neko neizdarīja. Neko! Pasākums turpinājās ar visiem pārkāpumiem. Apmeklētāji netika sodīti, jo viņu esot bijis pārāk daudz. Lieliska atruna! Ir pašvaldības, kas šovasar rīkos novada svētkus, notiks arī citi lieli sarīkojumi. Sabiedrība kopumā savu nostāju ir parādījusi — cilvēki nespēj vai negrib solidarizēties un ievērot drošības pasākumus. Policija pierādīja, ka pūļa priekšā ir bezspēcīga, peramā zēna lomā nonāca organizētāji, lai gan pārkāpumu veica pasākuma apmeklētāji. Ko organizatoriem vajadzēja darīt? Ar mietu staigāt un izdzenāt pūli? Visi zina drošības prasības, vairākkārt tās tika atgādinātas un aicināja distancēties, bet veltīgi. Mūs nemitīgi zombē, sakot, ka atbildība jāuzņemas sabiedrībai, mums jāievēro, mums jādistancējas, mums, mums... Bet atbild par to beigās kāds cits. Tas neatšķiras no ikdienas situācijas veikalā — kam jāatbild par pircēju roku dezinfekciju vai aizsarglīdzekļu lietošanu? Pircējam vai veikalam? Otrais nodrošina iespējas, bet pircējs pats atbild par realizēšanu. Atslēgas vārds ir atbildība.

Citi pasākumu organizētāji var mācīties no “Ghetto Games” notikušā — nodrošinot visas prasības, nav iespējams pakļaut pūli. Laikā, kad līdzīgi pārkāpumi tiek veikti ik uz stūra, atrod vienu grēkāzi, ko pārmācīt. Fakts, ka likumsargi neiejaucās, apliecināja, ka prasības ir tīri likuma punkta, nevis veselības jautājums.

Veselības ministre Ilze Viņķele piektdien preses konferencē aicināja izvairīties no publiskiem pasākumiem. Šovasar ballīšu sezona izpalikšot. Tajā pašā laikā joprojām spēkā ir ierobežojumi, kas atļauj organizēt pulcēšanos. Mēs saņemam divējādus signālus. Mums dota šaura laipa, kuru ik pa laikam sašūpo. Daudzi drošības pasākumi man šķiet pārspīlēti, tajā pašā laikā cenšos tos ievērot. “Ghetto Games” gadījums vērsa uzmanību uz nepilnībām esošajā kārtībā. Tie, kas prasības neievēroja, palika nesodīti.

Viedokļi/Komentāri