Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai labāk bēguļot visu mūžu?

Tieslietu ministrija nolēmusi vēl stingrāk vērsties pret alimentu nemaksātājiem, ieviešot jaunus ierobežojumus. Viena no iecerēm ir nodot uzturlīdzekļu nemaksātāju parādu lietas ārpustiesas piedzinējiem, jo līdz šim ar viņiem cīnījās tikai zvērināti tiesu izpildītāji. Otra iecere ir liegt alimentu nemaksātājiem spēlēt azartspēles, lai nauda, kuru varētu maksāt bērnu uzturēšanai, netiktu notriekta spēļu zālēs un interneta spēlēs.

Latvijā pret alimentu nemaksātājiem, kuru vietā uzturlīdzekļus bērniem maksā valsts, vēršas bargi — ir liegums iegūt autovadītāja apliecību, ieroču atļauju, ziņas par parādniekiem tiek nodotas kredītbirojam, parādnieku var saukt pie kriminālatbildības, un 17 personas pagājušajā gadā arī notiesātas. Arī ārzemēs, vismaz Eiropā, nenoslēpties, jo piedziņas lietu var nodot citām valstīm Eiropas Savienībā. Un tagad vēl liegums spēlēt azartspēles. Tas gan man liekas diezgan nenopietni, jo šaubos, vai apsargs pie spēļu zāles durvīm pārbaudīs, vai kārtējais klients ir alimentu nemaksātājs vai nav, lai gan plānotie likuma grozījumi to paredz. Grūti jau tas nebūtu izdarāms, jo to vārdi, kuru vietā uzturlīdzekļus bērniem maksā valsts, ir atrodami vienotā datubāzē. Bet kā to izdarīt tādam, kurš grib uzspēlēt internetā?

Lielāks bieds varētu būt lietas nodošana parādu piedzinējiem. Lai gan likums nosaka, ka parādu piedzinēji parādnieku nedrīkst apmeklēt mājās, zvanīties pa telefonu, sūtīt īsziņas, draudēt un iespaidot, droši vien šīs profesijas pārstāvji prot atrast iedarbīgas un likumīgas metodes. Un tad parāds parādniekam var izrādīties diezgan sālīts.

Taču, neraugoties uz visiem ierobežojumiem, uzturlīdzekļu parādnieki patiesībā ir diezgan liels slogs visiem pārējiem nodokļu maksātājiem. Valsts katru mēnesi neapzinīgu vecāku vietā uzturlīdzekļos izmaksā 4,7 miljonus eiro, kas ir visu mūsu nodokļos samaksātā nauda. Kopā šobrīd uzturlīdzekļus no valsts saņem 42 000 bērnu, un nemaksātāju parāds kopš Uzturlīdzekļu garantiju fonda izveidošanas sasniedzis 369 miljonus eiro. Vidēji rēķinot, ap 6 tūkstošiem eiro vienam bērnam. Aicinājumam nomaksāt parādus atsaucas vien ceturtā daļa.

Šajā visā ir viena ļoti svarīga lieta — šim parādam nav noilguma, un brīdī, kad parādniekam parādās oficiāli ienākumi, tas tiek piedzīts. Un tie nav tukši vārdi. Zinu vīrieti, kuram sieva ar bērniem dzīvoja Lietuvā, bet viņš Latvijā, par ģimeni īpaši neliekoties zinis. Brīdī, kad viņam piešķīra vecuma pensiju, lai arī minimālo, jo liela oficiālā darba stāža un sociālo iemaksu nebija, aktuāla kļuva arī uzturlīdzekļu parāda piedziņa, ko viņa bērniem bija maksājusi Lietuvas valsts. Viņš maksāja līdz pēdējai savas dzīves dienai. Tāpēc varbūt ir vērts parūpēties par saviem bērniem šodien, nevis bēguļot no parādu piedzinējiem un maksāt visu mūžu. Viedokļi/Komentāri