Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vajadzīgs spēriens pa pēcpusi

Darba terapija norūda raksturu, uzlabo psihisko stāvokli, organisma vispārējo tonusu un vielmaiņu. Protams, kas par daudz, tas par skādi, taču aizvadītās nedēļas beigās izskanējušais skandāls par Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) konstatētajiem pārkāpumiem pret bērniem un jauniešiem Kalna Svētību kopienā Bruknas muižā lika izbrīnā ieplest acis.

Darbs desmit stundu garumā, sodīšana ar gavēni, emocionālā vardarbība — šausmu filmas cienīgus skatus iezīmēja raidījuma “Panorāma” sižets ceturtdienas vakarā. Žurnāliste par konkrētā gadījuma atspoguļošanu saņēma skarbu kritiku, kad pēc pāris stundām, vēlākā “Panorāmas” izlaidumā sižetu papildināja ar komentāru, kas burtiski apgāza visus iepriekš izteiktos apgalvojumus. Dumpinieciskā jaunieša, kurš it kā bija sūdzējies par apstākļiem Bruknas kopienā, tēvs skaidroja, ka darba terapija atvasei nākot par labu. Jaunietis esot grūti audzināms un ar pārspīlējumiem cerējis tikt vaļā no pienākumiem. Nekonkrētība un maldīgā informācija par veiktajām pārbaudēm liek apšaubīt iestāžu kompetenci. Nav noslēpums, ka Bruknas muižā no labas dzīves nenonāk, tostarp arī bērni. Tā ir dziedināšanas, otrās iespējas vieta alkoholiķiem, narkomāniem. Jā, bērniem un jauniešiem varbūt tā nav labākā kompānija, bet šo jautājumu kopiena risina, un beidzot radīta Jauniešu māja Kurmenē. Ir tāds jēdziens — neuzticams avots. Dzērāja vai narkomāna teiktajam neviens neuzticētos, vai problemātiska jaunieša pārspīlējumu nevajadzēja pārbaudīt pamatīgāk? VBTAI aizstāvas, minot, ka ir vairākas nepilngadīgas personas, pret kurām veiktas darbības, kas uzskatāmas par bērnu tiesību pārkāpumiem. Tiesību bērniem netrūkst, pienākumu gan ir maz. Bērnam ir pienākumi apkopt sevi un piedalīties mājas darbos, klausīt vecākus un ievērot pienākumus pret sabiedrību.

Kā norit ikdiena Bruknas muižā, nav noslēpums, disciplīna un darbs ir ikdienas pamatā, kas neļauj degradēties. Iedomājos to nabaga pusaudzi savos spēka gados, kurš kļuvis vājš no sēdēšanas viedierīcēs un nekā nedarīšanas. Protams, ka “bērniņam” grūti liekt muguru nezāļu priekšā. Darba terapija ārstē bezkaunību un slinkumu. Aizstāvjiem vajadzētu objektīvāk paskatīties, kāda ir mūsdienu jaunatne. Ar savu aizgādniecību, mīļumu un vājumu bērniem tiek izdarīts lāča pakalpojums — viņi izaug trausli un bezatbildīgi. Citi ir gatavi izplest spārnus un aizlidot, citiem vajag spērienu pa pēcpusi, lai pieceltos kājās. Reiz kādā intervijā priesteris Andrejs Mediņš izteicās, ka bērni nedrīkst mazgāt grīdu un tīrīt kartupeļus, bet uztaisīt viens otram bērnu — drīkst. Nevar izaudzināt bērnus, neiemācot viņus strādāt.

Viedokļi/Komentāri